Dela nyhet
Cafét är igång för våren
11 jan, 09:53 1 kommentar

Hej !
Då är vi igång med cafét för våren. Nytt för i år är:
Viktig info
1. Det är ett nytt hänglås uppsatt för jalusin som kräver kod. Koden är #246.
2. Vi har korgar där vi låser in våra kyl- och frysvaror. Tyvärr kommer toasten att behöva ligga utanför. Vi håller tummarna för att vi får ha dem i fred och att vi säljer enbart det som är vårt.
Vänligen tänk på att använd det som är märkt med TIBK eller Töjnan innebandy. Kod till korgarna är #192.
3. Sekretariat och domare bjuds på kaffe samt små chokladbitar. Det finns en låda uppmärkt med sekretariat. I denna finns termos till kaffe, mjölkflaska, burk med socker, chokladbitar med mera. Se till att detta är påfyllt under hela dagen och glöm inte att samla in och diska när ni stänger. (Självklart får domare även hämta en kopp te om de inte dricker kaffe.)
4. Snälla försök läsa på lådor och hyllor när ni stänger. Om alla ställer tillbaka rätt sak på rätt plats så underlättar det både för nästa lag som kommer och för oss som försöker få en översikt av vad som behövs fyllas på. Alla lådor är märkta med vad som ska finnas i den. Läs på lådan och lägg i det som det står ska vara där. Varken mer eller mindre.
Alla lådor är numrerade och så även deras hyllplats.
Låda #3 ska alltså stå i hyllan där det står #3.
I skåpet står vad som ska finnas på varje hylla. Står det fyllda korgar så betyder det att dessa ska fyllas på innan man lämnar och att de ska ställas på markerad plats.
5. Vi lämnar både pentryt och kansliet i samma trevliga skick som vi fann det. Allt vårt som ska vara i pentryt ställs på sin hylla i vårt skåp. Kylen ska bara innehålla våra korgar där bregott, flytande smör, ketchup och senap låses in. Blir det mjölk kvar i en öppnad kartong kan den ställas i dörren. I frysen läggs allt (korv, korvbröd, skinka och ost) i våra låsbara korgar med undantag av toastpåsarna som läggs i vår uppmärkta låda.
Plastlådorna ska vara i hyllan på kansliet. Det finns plats för alla lådor. Inget behöver stå på golvet eller bordet eller på någon annan plats än längs väggen mot pentryt. Mineralvattnet står vid sidan av hyllan tillsammans med lådan med muggar och assietter. Beachflaggor bredvid detta och sedan lådan för pant.
6. Sopa och moppa efter er. Ta gärna ett tag även på kansliet!
Om utbudet
* Vi har både toast och korv med bröd på menyn just nu. Det verkar som det säljer bra så vi fortsätter med detta. Tänk på att tina lite åtgången så vi slipper slänga.
* Flapjacks har också tillkommit under hösten. Den är glutenfri och finns i lite olika smaker (dessa kan variera beroende på utbudet när vi handlar)
* Vi kommer bara ha 2 smaker på festis (päron och en till) och 2 smaker (naturell och en till) på mineralvatten framöver. Det kan dock variera lite baserat på vad som finns till bra pris just när vi köper in.
Just nu behöver vi göra slut på alla resterna från TTC så inget fylls på förrän det som finns är slut.
Gunilla
Kommentarer
Jessica Ingemarsson 15 jan, 10:17
Tack för viktig info Gunilla! Kul att sälja för klubben 👏🏼